Jump to Navigation

School of Film/Video

Visiting Artists

To ensure that students have an opportunity to examine the widest possible cross section of contemporary practices in the art of the moving image, the School regularly invites leading film- and videomakers, animators, media artists and screenwriters to share their experience and insights with students through lectures, workshops, discussions and other presentations. In recent years, visitors have included:

Program in Film & Video

  • Chantal Akerman
  • Lisandro Alonso
  • Natalia Almada
  • Kenneth Anger
  • Rakhshan Banietemad
  • Sadie Benning
  • Patrick and Michèle Bokanowski
  • Ellen Bruno
  • Charles Burnett
  • Lucien Castaing-Taylor
  • Shu Lea Cheang
  • Jem Cohen
  • Pedro Costa
  • Cui Zi’en
  • Kirby Dick
  • Mati Diop
  • Kevin Everson
  • Harun Farocki
  • Su Friedrich
  • Ernie Gehr
  • Sandra Gibson and Luis Recoder
  • Jill Godmillow
  • Thomas Allen Harris
  • Leonard Retel Helmrich
  • Mike Hoolboom
  • Peter Hutton
  • Ken Jacobs
  • Mani Kaul
  • Naomi Kawase
  • Ken Kobland
  • Sharon Lockhart
  • Lucrecia Martel
  • Trinh T. Minh-ha
  • Julie Murray
  • Pat O’Neill
  • Ulrike Ottinger
  • Lourdes Portillo
  • Luther Price
  • Nicolas Rey
  • Ben Rivers
  • Jayce Sallum
  • Sylvia Schedelbauer
  • Abderrahmane Sissako
  • Cheik Oumar Sissoko
  • Cauleen Smith
  • Phil Solomon
  • Chick Strand
  • Kidlat Tahimik
  • Makino Takashi
  • Bela Tarr
  • Jean-Marie Teno
  • Agnes Varda
  • Apichatpong Weerasethakul
  • Soon-Mi Yoo
  • Yang Fudong

Program in Experimental Animation

  • Martha Colburn
  • Sally Cruickshank
  • Larry Cuba
  • Eric Darnell
  • Robert Darroll
  • David Em
  • Janie Geiser
  • JoAnn Gillerman
  • Copper Giloth
  • George Griffin
  • Ray Harryhausen
  • Solweig von Kleist
  • Igor Kovalyov
  • Manfred Mohr
  • Marcos Novak
  • Van Phan
  • Bill Plympton
  • Joanna Priestley
  • Jennifer Reeves
  • Kathy Rose
  • Bradley Schenck
  • Henry Selick
  • Larry Sider
  • Agueda Simo
  • Jennifer Steinkamp
  • Jan Švankmajer
  • Suzie Templeton
  • Jane Veeder
  • John Whitney Jr.

Program in Character Animation

  • Mark Andrews
  • James Baxter
  • Brad Bird
  • Dave Bossert
  • Ken Bruce
  • Brenda Chapman
  • Peter Chung
  • Alice Davis
  • Andreas Deja
  • Ralph Eggleston
  • Eric Goldberg
  • Mark Hamill
  • Chris Hubbard
  • Andrew Jimenez
  • Linda Jones
  • Jason Katz
  • Glen Keane
  • Bert Klein
  • Bob Kurtz
  • John Lasseter
  • Caroline Leaf
  • Robert Lence
  • Craig McCracken
  • Mike Nguyen
  • Sue Nichols
  • Yuri Norenstein
  • Bobby Podesta
  • Nik Ramieri
  • Carlos Ramos
  • Deborah Ross
  • Chris Saunders
  • Arlene Sherman
  • Stephen Silver
  • David Skelly
  • Doug Sweetland
  • Charles Swenson
  • Genndy Tartakovsky
  • Ted Thomas
  • Alex Topete
  • Glenn Vilppu
  • Mark Walsh
  • John Woo
  • Doug Wood
  • Ellen Woodbury
  • Kathy Zielinski

Film Directing Program

  • Michael Almeryeda
  • Allison Anders
  • Ramin Bahrani
  • Charles Burnett
  • Cathy Lee Crane
  • Jim Finn
  • Rodrigo García
  • Amos Gitai
  • Catherine Hardwicke
  • Shekhar Kapur
  • Catherine Keener
  • John Kessler
  • Ewan McGregor
  • James Mangold
  • Lucrecia Martel
  • Mike Mills
  • Gerardo Naranjo
  • Joshua Oppenheimer
  • Pratibha Parmar
  • Jennifer Reeder
  • Matthew Weiner
  • Paul Weitz
Last edited by vroveto on Sep 06, 2016
Close Menu
Open Menu